+90 216 328 08 70 info@genclerplastik.com

Plastik Drenaj Boruları – Farklı Tipleri ve Güçleri Nelerdir?

Plastik Drenaj Boruları


Plastik drenaj boruları, suyu ve diğer sıvı malzemeleri bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılır. Borunun birçok farklı türü ve derecesi (gücü) vardır. Dış mekan peyzajı ile ilgili daha yaygın türlerden bazıları aşağıda detaylandırılmıştır. Bazılarının iç ve dış duvarları pürüzsüz, bazıları ise oluklu olabilir. Her tipin bir amacı vardır ve belirli uygulama için doğru tip kullanılmalıdır.

Hava Koşullarına Dayanıklı


Tüm plastik drenaj boru çeşitleri, en zorlu koşullar dışında tüm hava koşullarına dayanıklıdır. Plastik borular, çok yönlülüğü ve bulunabilirliği nedeniyle tercih edilen drenaj borusudur. Hafiftir ve kurulum için kullanımı kolaydır. Farklı amaçlara hizmet eden birkaç plastik drenaj borusu vardır ve bunlar farklı su miktarlarını barındırmak için çeşitli çaplarda gelir. Dış mekan peyzaj projeleri için kullanılan en yaygın çap, 4 inç çapında bir borudur.

Mukavemete göre drenaj boruları hakkında bazı temel bilgiler:
N-12 boruları pürüzsüz bir iç duvara ve oluklu bir dış duvara sahiptir ve son derece güçlüdür.
HDPE/N 12 Oluklu Çift Duvar Borusu – En Güçlü
Yüksek yoğunluklu polietilen kullanılarak, sıradan terimlerle gerçekten güçlü plastik kullanılarak yapılmıştır. N-12 boruları pürüzsüz bir iç duvara ve oluklu bir dış duvara sahiptir ve son derece güçlüdür. Bu borunun mukavemeti beton boruya eşdeğerdir, ancak ağırlık olarak daha hafiftir ve kesilmesi çok daha kolaydır ve aynı zamanda daha ekonomiktir. Birden fazla uygulamada kullanılabilir, ancak daha yaygın olarak yüksek mukavemet derecesinin gerekli olduğu yerlerde kullanılabilir. Örneğin, kamyonların borunun yer altında olduğu alan üzerinden geçtiği ticari bir araba yolu. Daha hafif ağırlıkları nedeniyle, HDPE borular daha az elleçleme endişesine sahiptir ve özellikle daha büyük çaplı borulara ihtiyaç duyulduğunda, ağır kaldırma ekipmanının taşınmasına gerek yoktur. Temel bir PVC testere veya pistonlu testere ile kesilebilir. Fiyat tipik olarak beton borudan önemli ölçüde daha düşüktür,

SDR 35 PVC drenaj boruları esas olarak belediye kanalizasyon sistemlerinde kullanılır.
SDR 35 Kanalizasyon Ana Borusu
SDR 35 PVC drenaj boruları esas olarak belediye kanalizasyon sistemleri için kullanılır, ancak diğer uygulamalar için de kullanılabilir. Yağmur suyu yönetimi ile ilgili olarak, en yaygın olarak, bir müteahhit, aşağıda belirtilen program 20 borusuna kıyasla pürüzsüz bir dış ve iç duvara sahip daha güçlü bir boruya sahip olmak istediğinde veya buna ihtiyaç duyduğunda kullanılır. SDR 35 PVC boruların boyutu 4 inçten başlar ve çapı 3 fite kadar çıkabilir. Bununla birlikte, çoğu konut uygulaması 6 inç çap ihtiyacını aşmayacaktır. SDR boru, kauçuk conta bağlantısı nedeniyle montajının zahmetli olmasıyla ünlüdür, ancak fiyatı ve bulunabilirliği nedeniyle bu kusur gölgede kalmaktadır. N12 veya Schedule 40 kadar güçlü olmasa da, konut ve hafif ticari uygulamaların çoğu için fazlasıyla yeterli.

Program 20 kanalizasyon ve drenaj borusu, drenaj ve yağmur suyu uygulamaları için kullanılan en yaygın borudur.
20 Kanalizasyon Drenaj Borusu Çizelgesi
Program 20 kanalizasyon ve drenaj borusu, drenaj ve yağmur suyu uygulamaları için kullanılan en yaygın borudur. Bu borunun duvarı hafif iş olarak kabul edilir, ancak yine de çoğu konut peyzaj projesinde karşılaşılan yaygın basınç yüklerini kaldırabilir. Maliyeti oldukça uygun olan bu borunun çok yaygın olarak kullanılmasının bir diğer nedeni de bu borudur. Çizelge 20 borularının dış çapı da Çizelge 35’inkiyle aynıdır. Bağlantı parçalarının birbirleriyle değiştirilebilir olması, bu borunun ve SDR 35 borunun çok yönlülüğüne katkıda bulunur. Her türlü araç trafiğinin bölgeyi geçmeyeceği yerlerde kullanılması tavsiye edilir. Bu noktada, trafiğin geçebileceği alanlara dayanacak şekilde SDR 35’e geçiş yapılabilir.

Program 20 kanalizasyon ve drenaj borusu, drenaj ve yağmur suyu uygulamaları için kullanılan en yaygın borudur.
40 Kanalizasyon Drenaj Borusu Çizelgesi
Schedule 40 Drenaj boruları, dünya çapında, çoğunlukla iç mekan tesisatı uygulamaları için yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak aynı zamanda çeşitli peyzaj projeleri için dış mekanlarda da kullanılmaktadır. Pürüzsüz iç ve dış cidarlı, daha yüksek mukavemetli, sert bir borudur. Mukavemet gerektiğinde, N-12 boru kullanmak daha ekonomik olacaktır, ancak bazı projelerde, 40 numaralı çizelge, bahsedilecek olan daha hafif hizmet borularına daha yaygın bir adaptasyona izin veren pürüzsüz dış duvar nedeniyle ihtiyaca daha iyi uymaktadır. bu blogda. Birçok müşteri, borunun açıkta bırakılacağı alanlar varsa, örneğin bir oluk iniş borusunun sıhhi tesisat sistemine bağlandığı ve eğimin üzerinde açıkta kaldığı yerler varsa, düz beyaz boru görünümünü tercih eder.

Düşük duvar mukavemeti nedeniyle bu boru son derece esnektir ve tipik olarak 100 ft’lik bobinler halinde gelir.
Oluklu Esnek Drenaj Boruları
Mukavemet açısından, bu boru ölçeğin altında olacaktır. Ancak, daha sağlam bir boru seçimine gerek yoksa fiyat en uygun maliyetlidir. Düşük duvar mukavemeti nedeniyle bu boru son derece esnektir ve tipik olarak 100 ft’lik bobinler halinde gelir. Bu borunun kullanıldığı en yaygın uygulama, bu borunun delikli bir versiyonu olan bir Fransız Drenidir, ancak bunun için başka kullanımlar da vardır. İstinat duvarı drenajı veya boruyu nihai drenaj noktasına veya “gün ışığına” kadar çalıştırmak için birçok dönüşün olacağı mülkler gibi. Esneklik, daha önce bahsedilen tüm borularda olduğu gibi birçok bağlantı parçası kullanmak zorunda kalmadan bu dönüşlere izin verir. Bu, gerekli bağlantı elemanlarının eksikliğinden dolayı kurulum işçiliğinden ve maliyetten tasarruf sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir