+90 216 328 08 70 info@genclerplastik.com

Endüstriyel Hortumlar ve Kullanım Alanları

Endüstriyel hortum, adından da anlaşılacağı gibi, iş endüstrisinde kullanılan özel bir hortum türüdür. Bununla birlikte, “endüstriyel hortum” terimi, tek bir özel hortum türünü değil, farklı meslekler ve farklı amaçlar için kullanılan çok çeşitli hortum türlerini ifade eder. Örneğin, tarımda, yemek servisi endüstrisinde, yangından korunmada, kimya mühendisliğinde vb. çalışanlar için belirli endüstriyel hortum türleri mevcuttur.

İşte birçok farklı endüstriyel hortum tipinden bazıları ve hizmet ettikleri amaç(lar):

Su Hortumları
Hepimiz su hortumunun ne olduğunu zaten biliyoruz. Bu tip hortumlar gerektiğinde su iletir. Su hortumları tipik olarak peyzajları, tarım arazilerini veya bahçeleri sulamak için kullanılır. Ayrıca yangından korunma, endüstriyel atık, tank veya ekipman temizliği ve gübre içeren endüstrilerde de kullanılabilirler.

Yiyecek ve İçecek Hortumları
Yiyecek ve içecek hortumlarının birkaç alt kategorisi mevcuttur. Bununla birlikte, bu tip hortumlar tipik olarak gıda ve ilaç endüstrilerinde, genellikle süt, bira, içme suyu, portakal suyu, gazlı içecekler veya yağlı/yağlı gıdalar (örneğin, bitkisel yağlar) içeren uygulamaların yanında yer alır.

Kimyasal Hortumlar
Bu hortum türü, organik veya inorganik sıvı kimyasal maddeleri aktarmak, işlemek, yüklemek veya boşaltmak için tasarlanmıştır. Boyalar, tuz çözeltileri ve vernikler bu tür kimyasal maddelere örnektir. Kimyasal hortumlar tipik olarak kimya, ilaç veya gıda endüstrisinde yer alır.

Malzeme Taşıma Hortumları
Malzeme taşıma hortumları, toz toplama, çakıl veya gübre taşıma, kanal temizleme, filtreleme, ısıtma veya soğutma, tekstil elyafı toplama ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli uygulamalarda kullanılır. Malzeme taşıma hortumlarını genellikle vakumlu kamyonlarda, kum püskürtme makinelerinde, enjeksiyon kalıplama makinelerinde, malç püskürtme makinelerinde veya beton tesislerinde rol oynayan bulabilirsiniz.

Hava Hortumları
Şantiyeler, madenler, garajlar, tarım ve diğer endüstriyel alanlar, düşük basınçlı uygulamalarda genellikle hava hortumlarını kullanır. Spesifik olarak, bu hortumlar, çatlamaya ve aşınmaya dayanıklı malzemeleri sayesinde genellikle hava kompresörleri, püskürtme tabancaları ve pnömatik hatlar ve sistemlerle birlikte kullanılır. Bazı hava hortumları türleri su ve/veya belirli kimyasallarla çalışabilir.

Hangi Endüstriyel Hortum Size Uygun?
Uygulamanızın hangi endüstriyel hortumu gerektirdiğinden emin değil misiniz? Veya ne tür bir hortuma ihtiyacınız olduğunu biliyor ancak hangi malzemeye veya boyutta hortuma ihtiyacınız olduğundan emin değil misiniz – hatta hangi hortum bağlantı parçalarına veya diğer aksesuarlara ihtiyacınız olabilir? Sorularınız için Gençler Plastik arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir